آیا چوب ترمو ارزان است؟
تعداد بازدید: 702تعداد نظرات: 0
1396/10/30 - 14:14

آیا چوب ترمو ارزان است؟

دوام، ثبات ابعادی، استحکام و مقاومت در برابر حشرات از ویژگی های منحصر به فرد چوب گرما دیده می باشد. از دیگر فواید آن قیمت چوب ترمو می باشد که در مقایسه با متریال های دیگر از میزان پایین تری برخوردار است.

برای دستیابی به چوب فرآوری شده، چوب تحت تاثیر حرارت و فشار قرار می گیرد. این فرآوری با دقت بسیار بالا انجام می گیرد و در مدت زمان 24 تا 96 ساعت به طول می انجامد. چوب بسته به نوع و گونه ی آن در معرض دما و حرارتی بین 180 تا 230 درجه ی سانتی گراد قرار می گیرد. زمانی که چوب تحت تاثیر گرمای شدید قرار می گیرد تا مرکز چوب و به اصطلاح مغز آن خشک می شود و تمام رطوبت و صمغ موجود، از آن خارج می شود. هر اندازه که رطوبت پایین تر باشد مقاومت چوب در مقابل هوا بیشتر خواهد بود این بدین معناست که چوب حرارت دیده یا فرآوری شده با حرارت برای کاربردهای خارجی از قبیل نما، دکینگ و مبلمان فضای باز مناسب می باشد.

همچنین قرارگیری چوب در معرض دمای بسیار بالا منجر به طول عمر آن خواهد شد. چوب گرمادیده در مقابل حمله ی حشرات مقاوم است طوری که به عنوان ماده ای خوراکی برای حشرات نخواهد بود.

چوب اصلاح شده با حرارت سالها بدون هیچ مشکلی دوام خواهد آورد و استفاده از رنگ و روغن امری الزامی نیست بلکه سلیقه ای می باشد. بنابراین می توان بدون استفاده از رنگ یا روغن به عنوان پوشش نهایی، از چوب حرارت دیده در کاربردهای مختلف استفاده نمود. در صورتی که از رنگ یا روغن برای پوشش نهایی چوب ترمو استفاده نکنیم هیچ گونه مشکلی برای این چوب پیش نخواهد آمد و در طول عمر و دوام آن تغییری ایجاد نخواهد شد. تنها زمانی که در مقابل هوا و نور خورشید قرار می گیرد رنگ آن به طوسی نقره ای، بسیار مشابه به رنگ چوب سدار یا لارچ تغییر خواهد یافت.

چوب ترمو دوستدار محیط زیست است ؟!!

به دلیل اینکه در فرآوری چوب حرارت دیده از هیچ گونه مواد شیمیایی استفاده نمی شود و تنها از حرارت بالا و بخار آب برای اصلاح چوب استفاده می شود بنابراین به هیچ عنوان برای محیط زیست ضرری نخواهد داشت. در مقایسه با چوب هایی که با مواد شیمیایی مورد فرآوری و اصلاح قرار می گیرند، چوب ترمو هیچ گونه آسیب و ضرری برای سلامتی انسان و محیط زیست وارد نخواهد کرد. بسیاری از افراد که نگران محیط زیست هستند و با اثرات مخرب و زیان آور مواد شیمیایی بر روی کره ی زمین آشنایی دارند و دوام و استحکام در کنار زیبایی برای آنها از اهمیت بالایی برخوردار است، چوب ترمو را به عنوان متریال ساختمانی در نمای ساختمان، مبلمان فضای باز، دکینگ و هزاران کاربرد دیگر انتخاب می نمایند.      

چوب ترموی استونی از جنگل های پایدار تامین می شود. جنگل های پایدار به این معنا می باشند که قطع درختان تحت کنترل و مدیریت شده انجام می گیرد و به ازای قطع هر درخت نهالی کاشته می شود و این درختان به سرعت رشد می کنند و جایگزین درخت قطع شده خواهند شد. برای اطمینان از این امر که چوبی را که انتخاب نموده اید دوستدار محیط زیست می باشد، می بایست دارای گواهی PEFC یا FSC باشد. این سازمان های غیر دولتی بین المللی که این گواهی ها را صادر می نماید مدیریت جنگل های پایدار را سازماندهی می نمایند. 

آیا چوب ترمو چوبی گران است؟

قیمت چوب ترمو از بسیاری از Hardwood ها (درختان پهن برگ) پایین تر می باشد به طوریکه تمام افراد چه مالکین و چه سازندگان با هر بودجه ای امکان خرید آن را خواهند داشت. یکی از دلایل قیمت مقرون به صرفه ی ترموود، عدم استفاده از مواد شیمیایی و کاربرد تنها بخار آب و حرارت می باشد. دوام، استحکام، مقاومت در برابر حمله ی حشرات، ثبات ابعادی از ویژگی های منحصر به فرد این متریال می باشد که آن را مبدل به متریالی محبوب و پرطرفدار نموده است.  

شرکت پارس آرای کوهستان با برخورداری از سالها تجربه در تامین چوب های طبیعی از معتبرترین برندهای جهانی، توانسته است گامی موثر در راستای کاربرد چوب طبیعی در ساختمان سازی بردارد.