آیا پارکت موریانه میزند؟
تعداد بازدید: 2032تعداد نظرات: 0
1396/11/05 - 09:23

آیا پارکت موریانه میزند؟

بسیاری از گونه های چوب ذاتا در مقابل موریانه مقاوم می باشند و در واقع حشرات تمایلی به خوردن و تغذیه از آنها را ندارند که oak white از جمله این گونه ها می باشد که برای پوشش کف و پارکت مورد استفاده قرار می گیرد.

در مناطق گرم و مرطوب، موریانه به عنوان تهدیدی همیشگی برای سازه ها و پارکت های چوبی وجود خواهد داشت. برای جلوگیری از حمله ی موریانه و تغذیه حشرات از وسایل و پارکت چوبی، مناسب ترین روش استفاده از چوب هایی می باشد که در مقابل موریانه مقاوم می باشند.  

پارکت متریال مناسبی است؟!

در حالی که موریانه هر نوع چوبی را می تواند بخورد اما گونه هایی وجود دارد که موریانه کمتر به سمت آنها جذب می شود. به طور کلی می توان گفت موریانه مغز چوب (درون چوب) را نمی خورد و علاقه به این بخش از چوب ندارد. بخش مرکزی چوب یا درون چوب در مقایسه با برون چوب یا Sapwood دارای سلولز کمتری می باشد و در نتیجه دارای مواد مغذی و قابل خوردن برای موریانه نمی باشد.      

برخی از گونه های چوب ذاتا در مقابل موریانه مقاوم می باشد. این گونه از چوب ها قابل نفوذ در مقابل حشرات نمی باشند اما برای موریانه به عنوان ماده ی خوراکی جذابیت ندارد. چوب سدار از گونه هایی می باشد که از این لحاظ در درجه ی اول قرار دارد که شامل رد سدار، وسترن رد سدار و سدار زرد می شود. 

چوب Redwood به دلیل رنگ قرمز قهوه ای از محبوبیت خاصی برخوردار می باشد و برای حشراتی از قبیل موریانه جذابیت خوراکی را ندارد.

گونه ی Cypress به ویژه Arizona cypress، bald cypress و Tidewater (red) cypress نیز از انواع چوب هایی می باشد که جذابیتی برای موریانه و حشرات ندارند. دوام و ظاهر زیبای این گونه ها به همراه رنگ روشن و رگه های صاف، آنها را مبدل به چوبی ایده آل برای کاربرد در فضاهای بیرونی و داخلی نموده است.

انتخاب بهترین پارکت 

چوب White oak (اوک وایت) و chestnut oak یکی از گونه هایی می باشند که در مقابل موریانه از مقاومت بالایی برخوردار است. استفاده از چوب oak white برای پارکت بسیار رایج و متداول می باشد به همین دلیل یکی از پرطرفدار ترین گونه های مورد استفاده ی تولید کننده های پارکت چوبی می باشد. اوک وایت با توجه به مقاومت و دوام، رنگ و طرح های متنوع یکی از گونه های مناسب برای پارکت چوبی می باشد. گونه ی Chestnut oak گونه ای رایج و متداول نمی باشد اما در صورت استفاده از آن، با white oak به طور ترکیبی مورد کاربرد قرار می گیرد.

گونه های دیگر چوب که در مقابل حمله ی موریانه مقاوم می باشند شامل موارد زیر می شوند :

  • گیلاس سیاه (Black cherry )
  • گردوی سیاه (Black walnut)
  • Chestnut
  • Honey mesquite

به دلیل قیمت بالای چوب های سخت (Hardwood) از قبیل گردو، گیلاس و chestnut نسبتا کمتر در مبلمان و پوشش ها مورد استفاده قرار می گیرد. چوب Honey mesquite یکی از گونه های نسبتا نادر می باشد و به میزان و کمیت بالا وجود ندارد. 

اگر چوب هایی که در بالا ذکر شد و دارای مقاومت طبیعی بی نظیری می باشند برای پوشش ها و مبلمان مد نظرتان نیست، گزینه های دیگری نیز وجود خواهد داشت که از ثبات ابعادی و مقاومت بالایی در مقابل موریانه برخوردار می باشند.

یکی از این گزینه ها چوب های فرآوری شده با فرآیند اشباع می باشد که بر روی گونه های مختلف انجام می پذیرد. در فرآوری اشباع، منافذ چوب با مواد شیمیایی نگهدارنده اشباع می شوند و منجر به نفوذ ناپذیری، مقاومت در برابر پوسیدگی و هجوم حشرات خواهد شد.   

الوارهای کامپوزیت که با استفاده از ترکیب فیبر چوب و پلاستیک ساخته می شوند کاملا قابل نفوذ توسط حشرات و موریانه خواهد بود. بنابراین توصیه می شود برای استفاده در کاربردهایی از قبیل دکینگ، مبلمان چوبی و نما از چوب طبیعی استفاده نشود.

 چوب مناسب برای پارکت را بشناسید.

با توجه به مشخصات ظاهری گونه های مختلف چوبی می توان چوب ها را از لحاظ رنگ به دو دسته کلی زیر تقسیم کرد :

الف ) چوب های ساده : این دسته از چوب های دارای رنگ و ساختمان یکنواختی هستند مانند چوب های گلابی، صنوبر و ...

ب ) چوب های منقش : این دسته از چوب ها دارای نقش و رگه های متنوع هستند مانند چوب گردو، راش، بلوط و ...

بلوط چوبی نیمه سنگین، نیمه سخت، درشت بافت و فشرده و محکم استکه نماد قدرت و استقامت است و از گذشته خیلی دور یکی از مهم ترین مصالح ساختمانی در اروپای شرقی محسوب می شده است. این چوب در برابر سایش و رطوبت مقاومت زیادی دارد و بهترین چوب برای پارکت چوبی، ساخت مبلمان، کتابخانه، میز و صندلی، تهیه روکش، اسکله سازی، تراورس(چوب های نصب شده در زیر ریل راه آهن)ساخت واگن، کشتی سازی، تیرهای شبکه مخابراتی و مدل سازی است. درون چوب بلوط به رنگ قهوه ای روشن تا تیره و برون آن خاکستری تا زرد است.

شرکت پارس آرای کوهستان با بهره گیری از دانش فنی و تجربه مدیران خود با بیش از یک دهه فعالیت در زمینه ی چوب های تخصصی صنعت ساختمان از تامین کننده های پیشرو و برتر می باشد. این مجموعه با برخورداری از نمایندگی هایی از معتبرترین برندهای جهانی توانسته است گامی موثر در پیشبرد استفاده از چوب طبیعی و جدایی از مواد مصنوعی بردارد. با توجه به وسعت استفاده ی بشر از مواد مصنوعی و شیمیایی و وجود مضرات این مواد، این مجموعه در پیوند انسان با طبیعت نقشی موثر و کارآمد داشته است. چوب طبیعی در کنار زیبایی و طبیعی بودن از لحاظ دوام و استحکام با متریال های دیگر قابل رقابت نمی باشد به همین دلیل این مجموعه در راستای حفظ محیط زیست و برخورداری از مکانی سالم برای زندگی، اقدام به تامین چوب های طبیعی و با کیفیت در کاربردهای مختلف از قبیل نما، دکینگ، پارکت چوبی، پنل های سازه ای، مبلمان و المان های شهری نموده است.

برای آشنایی با محصولات متنوع این مجموعه می توانید از شوروم واقع در دفتر مرکزی این مجموعه بازدید به عمل آورید و یا با دپارتمان فروش 7-22631405-021 تماس حاصل بفرمایید.