s
آیا نما چوب ضد حریق است؟
تعداد بازدید: 1753تعداد نظرات: 0
1396/06/16 - 11:14

آیا نما چوب ضد حریق است؟

با توجه به حقیقت این مطلب که چوب ماده ای مستعد برای سوختن می باشد در این مقاله به بررسی قوانین و مقررات جهانی در خصوص تاخیر در حریق برای نما چوب و سایر محصولات چوبی پرداخته می شود.

تحت قوانین و مقررات ساختمانی بریتانیا (UK Building Regulation) تایید شده است چوب متریالی بسیار مناسب برای نمای ساختمان می باشد و بر اساس  این مقررات و قوانین می بایست از نما چوب در برابر آتش محافظت های لازم انجام پذیرد. آزمایشات مربوط به تاخیر در حریق نیز بر اساس این قوانین در دسترس می باشد.

حقایق تکمیل کننده نما چوب

1.سابقه و پیشینه ی نما چوب به گذشته های دور بر می گردد بنابراین متریالی جدید برای ساختمان نیست.

2.قابلیت سوختن چوب امری کاملا بدیهی است. سالها تجربه در استفاده از نمای چوبی در تمامی انواع ساختمان ها در کنار تست های بسیار دقیق و شدید در خصوص حریق در BS و  استانداردهای EN، مفاهیم محافظت در مقابل حریق را افزایش داده است.

قوانین ساختمانی در تمامی مناطق بریتانیا، استفاده از نمای چوبی را تایید می کند و موقعیت های افزایش امکان حریق را به صراحت قید می کند.  

افزایش تاخیر در حریق نما چوب

چوب از مصالح ساختمانی می باشد که عملکرد آن در آتش به خوبی برای همگان آشکار است. سالیان طولانی است که آزمایشات بسیاری در خصوص بسط و توسعه ی جلوگیری از حریق در استفاده از چوب به عنوان مصالح ساختمانی انجام گرفته است. علاوه بر این، آزمایشات مورد نیاز براساس استانداردهای انگلیسی و اروپایی جهت ارزیابی اجرای آنها انجام گرفته است و بسیار دقیق و دشوار می باشد. 

چهار مرحله ی شناسایی شده در توسعه و گسترش حریق وجود دارد : ایجاد جرقه، گسترش و پخش شدن، نقطه ی اشتعال و در آخر سوختن می باشد. در مراحل اولیه حریق، عکس العمل متریال های مختلف به آتش از اهمیت بالایی برخوردار است. 

قوانین و مقررات ساختمان

هدف از وضع قوانین و مقررات ساختمان، اطمینان بخشیدن و ضمانت دادن برای برخورداری از زندگی ایمن در موارد آتش سوزی می باشد که بر اساس استانداردهایی معقول و مستدل تدوین شده اند. استفاده ی صحیح از متریال های چوبی و برخورداری از ویژگی تاخیر در گسترش حریق و زمان کافی برای تخلیه ساکنین از ساختمان، نقش بسیار مهمی در ایمنی ساختمان ایفا می کند.

اسناد تایید شده در قوانین و مقررات ساختمان تمامی موارد ایمنی از آتش را پوشش می دهد. در این اسناد بیان می شود " نمای خارجی ساختمان می بایست به میزان لازم و کافی در مقابل گسترش حریق مقاوم باشد و از انتقال آتش از ساختمانی به ساختمان دیگر با توجه به ارتفاع و موقعیت ساختمان جلوگیری شود ".    

در بسیاری از موقعیت های داخلی، نما چوب می تواند بدون نیاز به اصلاح تاخیر در حریق، مورد استفاده قرار  بگیرد. لازمه های اصلاح تاخیر در حریق به ارتفاع ساختمان، فواصل مرزی ساختمان با ساختمان های دیگر و اندازه ی فضای مورد استفاده برای نما بستگی دارد. اسناد تایید شده، الزامات ساختمان هایی با فاصله ی مرزی کمتر از 1000 میلی متر و با فواصل مرزی بزرگتر از 1000 میلی متر را به طور شفاف مشخص می کند.

برای ساختمان های انگلیسی که بیش از 18 متر ارتفاع دارند، نما چوب می بایست از استاندارد B-s2 ,2d Euroclass برخوردار باشد. بنابراین باید توسط آزمایشات مناسب و با استفاده از محصولات دارای قابلیت تاخیر در حریق محافظت شوند. تمامی مصالح ساختمانی چوبی به کار رفته در نمای ساختمان می بایست تحت استانداردهای اروپایی نظارت شوند.      

انجمن حفاظت از چوب (Wood Production Association) یا WPA دو طرح اصلی را عنوان می کند :

  1. طرح تایید محصولات تاخیر در حریق
  2. نوع فرآوری

در خصوص نمای ساختمان، چگونگی ایجاد حریق و گسترش آتش نه تنها بستگی به خواص متریال مورد استفاده دارد بلکه به عواملی از قبیل تثبیت کننده ها واتصالات وابسته است. چوب به عنوان بخش دکوراتیو نمای ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد اما از جنبه های دیگر از قبیل عایق بودن و عدم جذب رطوبت نیز از اهمیت بالایی برخوردار است.