s
آیا درباره پارکت جاتوبا شنیده اید؟
تعداد بازدید: 1237تعداد نظرات: 0
1396/09/01 - 15:43

آیا درباره پارکت جاتوبا شنیده اید؟

پارکت جاتوبا یکی از محصولات محبوب و پرطرفدار شرکت پارس آرای کوهستان با برند Boen می باشد که رنگ قهوه ای – قرمز آن جذابیت و گرمی خاصی را به محیط مورد کاربرد می بخشد. ویژگی های چوب جاتوبا در بخش زیر مورد بررسی قرار می گیرد.

پارس آرای کوهستان تامین کننده ی برتر در پارکت های تمام چوب می باشد که دارای نمایندگی هایی از سرتاسر دنیا می باشد. محصولات این شرکت پارکت های تمام چوب و چند لایه از برندهای Buwerk سوئیس و Boen آلمان است که در طرح ها و گونه های مختلف موجود می باشد. یکی از محصولات برندBoen  پارکت جاتوبا (Jatoba) می باشد که به دلیل رنگ و استقامت بی نظیر آن از محبوبیت بسیاری برخوردار است. در این بخش قصد داریم برخی از خواص و ویژگی های چوب جاتوبا را مورد بررسی قرار دهیم.

چرا جاتوبا (Jatoba) برای پارکت مناسب است؟

این نوع از درخت دارای گونه های فراوانی می باشد که تقریبا در تمامی جنگل های استوایی برزیل و امریکای جنوبی یافت می شود. گونه های چوب جاتوبا (Jatoba) از لحاظ تراکم، آناتومی و دیگر ویژگی ها به یکدیگر شبیه می باشند و همچنین برخوردار از ارزش بازاری یکسان هستند. تمامی گونه های چوب جاتوبا در یک گروه قرار می گیرند و در صورت نیاز در مورد خاصی متمایز می شود. این چوب برای پارکت بسیار مناسب است. به غیر از امریکای جنوبی و برزیل کشورهایی که درخت جاتوبا (Jatoba) در آنجا وجود دارند آرژانتین، بولیوی، کلمبیا، پاراگوئه، پرو، سورینام وگویانا می باشد. چوب  جاتوبا (Jatoba) در مقابل موریانه و پوسیدگی های سفید و قهوه ای بسیار مقاوم می باشد. جاتوبا در صورتی که در تماس مستقیم با زمین باشد عمری در حدود 9 سال خواهد داشت. بر اساس آزمایشات انجام گرفته، این چوب در مقابل حمله ی حشرات و قارچ ها از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است.

ویژگی های فرآوری شدن چوب جاتوبا (Jatoba)   

خواص کار با چوب جاتوبا (Jatoba) : کار کردن با این چوب نسبتا ساده می باشد به طوری که قابلیت سمباده خوردن، چسب خوردن، میخ زده شدن و پیچ شدن بدون هیچ مشکلی را دارا می باشد. این چوب در مقابل پیچ خوردن و روکش شدن مقاوم است. چوب جاتوبا قابلیت پولیش و ساب و لاک خوردن بسیار مناسبی دارد بنابراین می توان نتیجه گرفت این چوب برای پارکت بسیار مطلوب می باشد.  

خشک شدن جاتوبا (Jatoba)

خشک شدن در هوای آزاد به سادگی انجام می پذیرد اما مراقبت های لازم می بایست انجام پذیرد. اگر پروسه ی خشک کردن به سرعت انجام پذیرد احتمال تاب برداشتن وبه دو نیم شدن آن وجود دارد. خشک کردن در هوای آزاد می بایست تحت حفاظت از نور مستقیم انجام گیرد و تهویه مناسب باید وجود داشته باشد.   

نام گیاه شناسی و علمی جاتوبا : Hymenaea spp., Leguminosae

اصالت : امریکای جنوبی

رنگ : قهوه ای بژ تا قهوه ای قرمز

اطلاعات فنی

تراکم : 0.82 گرم بر مترمکعب

میزان جذب رطوبت : آهسته

استحکام ابعادی : مناسب

چوب جاتوبا چوب بسیار سخت و محکمی می باشد و به دلیل تراکم و استحکام بالای آن و رنگ قهوه ای قرمز که گرمی خاصی را به محیط می بخشد برای پارکت استفاده می شود. با توجه به این امر که درخت جاتوبا در محدوده ی وسیعی از امریکای جنوبی پراکنده شده است، ویژگی های فنی آن متفاوت می باشد. به دلیل اینکه این چوب از تراکم بالایی برخوردار است، پروسه ی خشک کردن آن می بایست به آهستگی انجام پذیرد زیرا امکان دارد ترک هایی بر روی سطح آن ایجاد شود. 

چوب جاتوبا دارای استحکام بالایی می باشد و کار با آن بسیار ساده است. تنها مشکلی که از کار کردن با این چوب ممکن است پیش بیاید چسب زدن و پوشش نهایی آن می باشد. روغن زدن به این چوب بعضی اوقات ممکن است به سختی انجام پذیرد. چوب جاتوبا از ترکیبات معدنی برخوردار است و اگر در معرض اشعه ی UV قرار بگیرد امکان دارد بعد از مدتی لکه های سفید رنگ بر روی آن ایجاد شود.

پارس آرای کوهستان عرضه کننده ی چوب های تخصصی در زمینه ی پارکت چوبی، نما، پنل های چند لایه، دکینگ، خانه های تمام چوب، مبلمان فضای باز و مبلمان شهری از تامین کنندگان برتر در ایران می باشد. تنوع در محصولات و کیفیت مرغوب از ویژگی های این مجموعه می باشد.