آیا ترموود در ساختمان مناسب است؟
تعداد بازدید: 830تعداد نظرات: 0
1396/08/06 - 10:49

آیا ترموود در ساختمان مناسب است؟

ساختار چوب در فرآوری ترموود تغییر می یابد به گونه ای که مبدل به متریالی می گردد که آب و رطوبت را به خود جذب نمی کند و استحکام و مقاومت آن به طور چشمگیری افزایش می یابد. عدم استفاده از هر نوع مواد شیمیایی در این فرآیند از ویژگی های منحصر بفرد آن می باشد.

چوب حرارت دیده (ترموود) را می شناسید؟

امروزه اکثریت مردم ترجیح می دهند برای انتخاب مصالح ساختمانی از متریال های طبیعی به ویژه چوب استفاده نمایند. بر خلاف متریال هایی که در ساخت آنها از مواد شیمیایی و مصنوعی استفاده می شود مصالح ساختمانی طبیعی از محبوبیت خاصی برخوردار می باشند. زیبایی خیره کننده، عدم وجود هر نوع ماده شیمیایی و عدم تخریب محیط زیست از جمله عوامل بسیار با اهمیت انتخاب چوب به عنوان متریالی برای کاربردهای مختلف در سازه ها و زمینه ی دکوراتیو ساختمان در بخش داخلی و خارجی می باشد.       

چوب خام متریالی ناپایدار می باشد، بدین معنی که در مقابل پوسیدگی، حمله ی حشرات و قارچ ها مقاوم نمی باشد. چوب خام در برابر نوسانات دما و رطوبت دچار ترک و تورم می شود. بنابراین به منظور افزایش مقاومت و استحکام چوب و هم چنین عمر مفید آن،  روش های مختلف شیمیایی پیشنهاد می شود و این سوال را مطرح می کند که آیا محصول به دست آمده از روش های فوق برای محیط زیست و سلامتی انسان مضر نمی باشند؟

در حال حاضر به دلیل هجوم محصولات ساخته شده از مواد شیمیایی در بازار، تولیدکنندگان و مصرف کنندگان به دنبال متریالی می باشند که برای سلامتی انسان خطری نداشته باشد و کمک به حفظ محیط زیست نماید. کارشناسان حوزه ی چوب به این نتیجه رسیدند که چوب فرآوری شده با مواد شیمیایی برای سلامتی انسان و محیط زیست دارای خطرات بیشماری می باشد. 

در سالهای اخیر روشی برای جلوگیری از تمامی خطرات ناشی از فرآوری چوب با مواد شیمیایی ابداع شد. این فرآوری با استفاده از حرارت دادن چوب در دمای بسیار بالا به همراه بخار آب انجام می گیرد که به موجب این تکنیک ساختار مولکولی چوب به گونه ای تغییر می کند که نفوذ پذیری آن به طور چشمگیری کاهش و استحکام ابعادی ان افزایش می یابد. روش به ثبت رسیده ی ترموود (Thermowood) در اتاق ها و کوره های خلا انجام می پذیرد که وجود خلا در حین پروسه منجر به جلوگیری از سوختن چوب می شود.

آیا ترموود چوبی طبیعی است ؟

ترموود چوبی صد در صد طبیعی است که هیچ نوع ماده ی شیمیایی به آن افزوده نشده است. در فرآوری Thermowood تنها بخار و حرارت مورد استفاده قرار می گیرد. پیشنهاد می شود تنها از چوب ترموهایی استفاده شود که دارای گواهی PEFC می باشد.

گواهی PEFC چیست ؟ چوب هایی که دارای این گواهی می باشند از جنگل های پایدار تامین شده اند. جنگل های پایدار جنگل هایی می باشند که به ازای قطع هر درخت، نهالی دیگر در آنجا کاشته می شود و این گونه ها به نوعی می باشند که به سرعت رشد می یابند و در حین پروسه ی رشد دی اکسید کربن بیشتری را به اکسیژن مبدل می سازند که به واسطه ی این عمل میزان کربن در اتمسفر کاهش و در نتیجه خطرات ناشی از وجود گازهای گلخانه ای تنزل می یابد.  

پایداری و استقامت

در فرآوری اصلاح حرارتی چوب، چوب تا دمای 210 درجه ی سانتی گراد حرارت می بیند که منجر به برداشته شدن و از بین رفتن شکر و نشاسته ی چوب خواهد شد.  

می توان فرآوری ترموود را این گونه معنا کرد که به واسطه ی این فرآیند گونه های چوبی که سریع رشد می کنند مبدل به چوبی با دوام و مستحکم خواهند شد که برای استفاده در کاربرد داخلی و خارجی مناسب می باشند. چوب حرارت دیده جایگزین بسیار مناسب و ایده آلی برای گونه های سخت استوایی می باشد.  

کاهش هدایت گرمایی

مطابق با آزمایشات انجام گرفته بر اساس قوانین اروپایی EN113 و EBV ثابت شده است که هدایت گرمایی در ترموود به میزان 20 تا 25 درصد در مقایسه با چوب هایی که تحت فرآوری Thermowood قرار نگرفته اند، کاهش می یابد. بنابراین با کاهش یافتن خاصیت انتقال گرما، ویژگی عایق بودن چوب افزایش می یابد که از موارد  بسیار با اهمیت در صنعت ساختمان می باشد.      

برخورداری از ظاهری زیبا

به واسطه ی اعمال حرارت بالا در فرآوری ترموود، رنگ چوب به طلایی تغییر رنگ می یابد. تمامی سطوح چوب حرارت دیده از رنگی یکنواخت برخوردار است و این از ویژگی های منحصر بفرد آن می باشد. بر اثر تاثیرات اشعه UV خورشید، باران و عوامل جوی رنگ چوب تغییر می یابد که در ترموود این تغییر رنگ با سرعت بسیار کمتری ایجاد می شود.