s
آکویا و پیاده روی چشم نواز در کشور نروژ
تعداد بازدید: 1516تعداد نظرات: 0
1395/12/13 - 09:54

آکویا و پیاده روی چشم نواز در کشور نروژ

این پروژه در سال 2011 راه اندازی گردید. آن ها برای حفاظت محیط زیست و ایجاد یک ساختار نوآورانه به دنبال راهکاری بودند که بتواند تاثیری ماندگار از خود به جای بگذارد .

آکویا بعنوان سرآمد چوبهای اصلاح شده در دنیا، به صورت کاملا انحصاری جهت ساخت بزرگترین پل و جامع ترین نیمکت برای یک مسیر پیاده روی در کشور نروژ انتخاب گردیده است. مساحت این مسیر پیاده روی 850 متر می باشد و این امر باعث گردید که این مسیر بسیار مورد توجه بازدید کنندگان، افراد دونده و دوچرخه سواران قرار گیرد. این پروژه که تحت عنوان Stavanger Boardwalk نام گذاری شده است، شامل دو پل زیبا ست که یکی از آنها 45 و دیگری 30 متر می باشد و روستاهای ساحلی منطقه که دارای چشم اندازی باشکوه است را به هم متصل می نماید.

شرکت بین المللیWoodlink AS  فعال در زمینه تجارت چوب , آکویا را برای پل Håhammaren که بزرگترین پل در Stavanger Boardwalk می باشد عرضه نموده است. آب و هوا در امتداد دیوار صخره ای در Håhammaren بسیار منحصر به فرد است و احتمال برخورد امواج اقیانوس با پیاده رو بسیار بالاست. دلیل انتخاب آکویا برای Boardwalk دوام فوق العاده و مقامت در برابر لغزش می باشد. علاوه بر این، آکویا عملا بسیار مقاوم در برابر پوسیدگی است و احتمال پیچ و تاب خوردن این محصول نسبت به محصولات چوبی دیگر کمتر است .

فوندانسیون با توجه به سطح دریا برای این پروژه ها ساخته شده است. که شامل 45 متر طول و با پوششی از چوب آکویا به صورت هندسی الگو برداری و روکش شده ،که دارای خطوط موربی است تا مقاومت بیشتری در زمان سرما و یخبندان ایجاد شود. وجود نیمکت های یکپارچه در طول مسیر و بر روی پل نیز از آکویا ساخته شده اند. آب و هوا تنها چالش بدیهی ساختار Stavanger Boardwalk نیست. با توجه به شرایط چشم انداز و قلمرو دریا، تیم سازنده امکان ورود به دریا  به منظور دور زدن  یک کوه در منطقه ای به نام Håhammaren را داشتند.

تیم معماری بزرگترین پل را به گونه ای طراحی کرده اند که بر روی دریا شناور است و دور تا دور آن کوه قرار دارد که فقط از یک جهت به کوه متصل است. از این رو خطرات احتمالی  زیادی تیم سازنده را تهدید می کرد. لورا کیلی سرپرست بازرگانی Accsys این گونه بیان می کند که،  Stavanger Boardwalk  ویترینی برای استفاده از آکویا  به عنوان  محصول چوبی خارجی به صورت بسیار عالی است. در موارد مشابه، زمانی که شرایط آب و هوایی خاص وجود دارد، انتخاب آکویا برای روکش کردن و کف سازی بسیار مناسب است. طراحی به گونه ای انجام  شده که باعث ایجاد اشتیاق بیشتر در عابرین پیاده، دوچرخه سواران و افراد دونده که در جستجوی چالش پیاده روی و لذت بردن از مناظر شهر هستند، می گردد.

کارن هتلسکو زینر، معمار موفق در کشور نروژ عنوان نمود،  در ابتدا ما از به چالش کشیدن منطقه مورد نظر بیم داشتیم اما استفاده از چشم انداز طبیعت برای ما دارای اولویت بود. ما از نتیجه کار خوشحال و مفتخریم – ایجاد نیمکت های یکپارچه در اصل یک بالکن منحصر به فرد برای تماشای کوه و آبدره می باشد.

آکویا دارای دوام فوق العاده و گارانتی 50 ساله در بالای زمین می باشد. آکویا از چوب دارای مجوز FSC®  از جنگل های قانونی، تحت کنترل و پایدار تهیه می شود و طی فرآیند ترمو در کارخانه به یکی از پیشرفته ترین محصولات اصلاح شده چوبی در بازار امروز تبدیل شده است.