s
آلاچیق مدرن
تعداد بازدید: 1042تعداد نظرات: 0
1397/08/13 - 15:08

آلاچیق مدرن

حضور آلاچیق مدرن در ساختمان های نوساز می تواند یکی از ایده های بسیار کارآمد در زیباسازی شهری باشد علاوه بر آن می تواند فرهنگ و سنت های گذشتگان را در حال و هوای زندگی شهری بشر زنده نماید استفاده از آلاچیق می تواند در جوامع امروزی فرهنگ سازی شود.

زیبایی یکی از چالش های خانه های تهران است چند دهه ی پیش تهران شهر فرصت های فرهنگی و هنری بود پایتختی که در آن اکثر جشنواره ها و فستیوال های هنری برگزار می شد و تو برای آنکه از دنیای هنر عقب نمانی باید به دیدار این شهر می آمدی. اما اولین معضل این شهر که به اصطلاح توی ذوق آدم می زند، نمای نامطلوب ساختمان ها و کوتاهی و بلندی ناهماهنگ ساختمان هاست. تعجب می کنی و می گویی پایتخت فرهنگ و هنر کشور که اکثر شاعران و هنرمندان در آن جمع شده اند و معماران بزرگی را در خود پرورش داده چرا باید به این شکل و شمایل باشد؟

وجود خانه های نقلی با حیاط و ایوان یکی از نشانه های پر رمز و راز فرهنگ و هنر در این شهر بود زندگی به سبک سنتی آن روزها حال و هوای دیگری به شهر می بخشید. وجود حوض های پر از آب در حیاط خانه ها بهانه ای بر ساخت آلاچیق های چوبی در خانه بود تا اهالی خانه زمانی را در فضای باز سپری نمایند اما با گذشت زمان و ماشینی شدن زندگی ها، بشر دست به تخریب بناهای قدیمی زد و با ساخت برج ها و آپارتمان های چند طبقه از ورود سبک مدرن پرده برداری شد. علاقه به سبک مدرن در سال های اخیر باعث شد تا بسیاری از سازه ها و ساختمان ها با لوازم و مصالحی مدرن جایگزین شوند در میان آن ها آلاچیق یکی از سازه هایی بود که بسیار کمرنگ گشته است و ساخت آلاچیق محدود به ویلاهای شخصی و محوطه های خارج از شهر شد.

آلاچیق و زندگی مدرن

طراحان و معماران بر این شدند از فضای بام آپارتمان ها نهایت استفاده را ببرند با ساختن فضای سبز و کشاندن آلاچیق ها به این محیط شکل تازه ای از حیاط خلوت را به نمایش گذاشتند تنها تفاوتش در این است که این حیاط خلوت در میان آسمان است و شما به راحتی از آن جا می توانید نظاره گر فضای زیبای شهر در روز و شب باشید در کنار گل ها و درختچه های تزئینی و پرگولا و نیمکت های چوبی زیبا، آلاچیق از جلوه ویژه ای برخوردار است و در میان آن ها خودنمایی می کند.

یکی از ایده های مدرن که به ذهن طراحان و معماران در بافت شهری خطور نمود ساخت باغچه ها و حیاط خلوت های آسمانی بود چنین ایده ای رنگ و بوی بافت قدیمی را با طراحی مدرن تلفیق نمود و فضای دورهمی که بین خانواده های ایرانی از قدیم مرسوم بود و بسیار هم کم رنگ شده بود را به این بهانه زنده نمود امروزه خانواده های شهری ایرانی می توانند دورهمی های شبانه خود را در آلاچیق های آسمانی برگزار نمایند و حتی آن قدر فضا مطلوب گشته که می توان ضیافت های کوچک را در آن جا برگزار نمود. اکثر برج های کلان شهر های ایران مجهز به استخر در پنت هوس می باشد که آلاچیق مدرن لازمه ی چنین فضایی می باشد.

کافی است که شما در محدوده شهر گشت و گذاری داشته باشید به سادگی باغچه ها و سازه های چوبی بر روی مجتمع ها و آپارتمان ها در نقاط مختلف شهر را رویت می نمایید و حس مطلوب و خوشایندی را به شما القا می نماید چنین فضایی به شما کمک می کند تا ناهماهنگی ساختمان ها و ناهمگون بودن متریال های شهری کم تر شما را درگیر نماید.

اگر چنین فرهنگی در فضای شهری مرسوم گردد می توانیم بر روی بام شهر پوشش سبز و مدرنی را شاهد باشیم که هم می تواند به تصفیه هوای شهر کمک نماید و هم می تواند فرهنگ دور هم بودن گذشتگان ما را به نوعی زنده نگه دارد گویی که تنهایی زندگی شهری به مشکلات و مشقات ما بسیار افزوده است و عدم ارتباط انسان ها و عدم آگاهی از روزگار بستگان و دوستان نه تنها به این معضل دامن می زند بلکه انسان را به انزوا و درون گرایی می کشاند وجود چنین محافلی راه گشا و تاثیرگذار است.